ARTYKUŁY

16 czerwca 2020
Oto przykłady zwrotów, które pomogą Ci w codziennej korespondencji biznesowej po angielsku. Wyciągnij więc najświeższego maila, którego napisałeś i sprawdź co możesz poprawić. 1. Powitanie.
06 kwietnia 2020
Konieczność pozostawania w domu nie musi oznaczać rezygnacji z rozwijania się. Zapoznaj się z wyjątkową ofertą zajęć konwersacyjnych on-line skierowaną do klientów indywidualnych. Możesz cieszyć
29 marca 2020
Tyle się uczę, tyle czytam, tyle filmów oglądam, a mimo to nie czuję postępów. Co robię nie tak? Słuchacze często skarżą się, że naprawdę solidnie
18 marca 2020
Ich nazwa wskazuje, że czasowniki pomocnicze mają nam pomagać. Pytanie brzmi, jak? Czasowniki pomocnicze poznajemy już na bardzo wczesnym etapie nauki języka angielskiego. To słowa
10 marca 2020
Kolejność wyrazów w zdaniu angielskim (word order) jest ważna i kropka. Jak więc budować zdania, aby miały one sens? Język polski jest świetny. Pozwala nam

Ile to kosztuje?

Konwersacje

Business English

Lekcje metodą bezpośrednią

ARTYKUŁY

KONTAKT

OFERTA

IN-HOUSE

10 marca 2020

Angielski szyk

Kolejność wyrazów w zdaniu angielskim (word order) jest ważna i kropka. Jak więc budować zdania, aby miały one sens?

 

Język polski jest świetny. Pozwala nam w dowolny sposób układać słowa w zdaniu, a ono nadal pozostaje zrozumiałe. Niestety język angielski takiej swobody nam nie daje przez co łatwo jest popełnić błąd.

 

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Trwa mała impreza firmowa (Wielkanoc za pasem, więc niech to będzie przysłowiowe jajeczko), dwie koleżanki z działu stoją przy szwedzkim stole prowadząc rozmowę:

 

- Popatrz na to! Kto to zrobił?

- Anna zrobiła to ciasto.

 

- Look at this!* Who made it?

- Anna made this cake.

 

Jak widać zarówno po polsku jak i po angielsku zdania wyglądają praktycznie tak samo, zgadza się nawet liczba słów. Wystarczy jednak mała zmiana, żeby zdanie w języku angielskim stało się kompletnie bezsensowne.

 

- Popatrz na to! Kto to zrobił?

- To ciasto zrobiła Anna.

 

- Look at this! Who made it?

- This cake made Anna.

 

Wygląda na to, że w tym przypadku to ciasto zrobiło Annę. Jak to możliwe? Wszystkiemu winny jest brak odmiany przez przypadki w języku angielskim. Z jednej strony jest to dla nas dobra wiadomość, ponieważ mamy mniej słów do nauczenia się (w polskim słowo “ciasto” może przyjąć dziesięć różnych form, w angielskim tylko dwie), z drugiej jednak, musimy pamiętać jak wygląda szyk wyrazów, to znaczy kolejność w jakiej słowa pojawiają się w zdaniu. W zależności od tego czy mamy do czynienia ze zdaniem twierdzącym, pytaniem czy stroną bierną szyk będzie inny. Na początek skupimy się wyłącznie na prostych zdaniach twierdzących. Warto przy okazji odświeżyć sobie podstawową terminologię związaną z gramatyką. Jest to bardzo pomocne jeśli chcemy dobrze zrozumieć zasady jej działania.

 

Podstawowe zdanie w języku angielskim składa się z trzech elementów ułożonych w następującej kolejności:

 

subject (podmiot) + verb (orzeczenie) + object (dopełnienie)

Anna + made + this cake

 

Subject to wykonawca czynności. Verb to czynność. Object to osoba lub rzecz na której podmiot wykonuje czynność. Jeśli zapamiętamy tę prostą regułę, to bez problemu stworzymy i zrozumiemy większość zdań twierdzących. Co ważne, musimy pamiętać o tym, że praktycznie każde zdanie w języku angielskim (z kilkoma wyjątkami) musi mieć podmiot. Jednak co zrobić, gdy podmiot nie istnieje, ponieważ coś po prostu samo się dzieje? “Pada deszcz” to przykład zdania gdzie nie ma wykonawcy czynności, deszcz po prostu pada. Po angielsku należy powiedzieć “It is raining”. Kim jest tajemniczy “it”? To tak zwany pusty podmiot, nie niesie on w sobie żadnego znaczenia. Potrzebujemy go, aby czynność mogła się wykonać.

 

Podsumowując, pamiętaj, że gdy budujesz zdanie po angielsku, słowa mają w nim określone pozycje. Zamiana nawet dwóch słów miejscami może kompletnie pozbawić zdanie sensu. Oczywiście są wyrażenia, które możemy wstawić w różnych miejscach, ale o tym dowiesz się z kolejnych artykułów lub na zajęciach z lektorem IN-HOUSE. Nie zapomnij odwiedzić naszego fanpage’a, żeby dać nam znać jakie tematy powinniśmy poruszyć w naszych artykułach.

 

Na zakończenie jeszcze mała ciekawostka. Mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen mówi w szyku object+subject+verb, czyli na przykład "The greatest teacher, failure is." ("Największym nauczycielem porażka jest"). To najrzadszy na świecie szyk wyrazów. W ten sposób mówią między innymi mieszkańcy Sardynii.

 

*Tutaj mamy do czynienia ze zdaniem w trybie rozkazującym. W ich przypadku nie potrzebujemy podmiotu. Przykładowo: Give me that! Shut up! Go home! See our offer at kursyinhouse.com!